Prognozy falowania Bałtyku

PROZA – Platforma wspomagania decyzji operacyjnych zależnych od stanu atmosfery

o projekcie proza

Celem projektu PROZA jest zmniejszenie ryzyka przy podejmowaniu decyzji gospodarczych zależnych od zmieniających się warunków atmosferycznych.

Projekt realizuje konsorcjum składające się z czterech podmiotów – Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Badawczego Leśnictwa, Instytutu Ogrodnictwa oraz Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Celem badań zespołu Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego jest dostarczenie profesjonalnej prognozy warunków prądowo-falowych Morza Bałtyckiego.

prognoza bałtyku
W naszym portalu udostępniamy Państwu prognozy Bałtyku:

  • wysokość fali znacznej oraz średni kierunek falowania
  • średni okres fali
  • okres piku widma
  • prędkość wiatru wraz z jego kierunkiem

W aktualnie działającej wersji modelu, wykorzystywane są informacje meteorologiczne dostarczane przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego. Warunki hydrodynamiczne w bliższym i dalszym otoczeniu portu modelowane są na dedykowanym serwerze, przy pomocy opracowanych i działających w IOUG zagnieżdżonych modeli falowania wiatrowego WAM - w skali regionalnej (Bałtyk i Bałtyk Południowy) oraz SWAN - w skali lokalnej (Zatoka Gdańska i bezpośrednie otoczenie portu), a także trójwymiarowego hydrodynamicznego modelu POM .

O projekcie

Platforma wspomagania decyzji operacyjnych zależnych od stanu atmosfery

Projekt PROZA jest finansowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (Oś priorytetowa 1. Badania i rozwój nowoczesnych technologii). Projekt powstał w odpowiedzi na realne zapotrzebowanie podmiotów gospodarczych. Innowacyjność projektu bierze się z jego interdyscyplinarnego charakteru. Dzięki powiązaniu różnych dziedzin wiedzy i właściwych dla nich różnorodnych metod badawczych powstała możliwość wyprzedzającego reagowania na zmiany pogody, a w konsekwencji tego – zmniejszania negatywnych skutków niektórych zjawisk czy też czynników pogodowych. Osią projektu są metody numerycznego prognozowania pogody. Zwiększenie precyzji prognoz, realizowane w wyniku podnoszenia poziomu oprzyrządowania badawczego, jak też doskonalenia metod modelowania przynosi wymierne skutki ekonomiczne w dziedzinach objętych projektem. Ogólnym celem projektu jest zmniejszenie ryzyka przy podejmowaniu decyzji gospodarczych zależnych od zmieniających się warunków atmosferycznych.

Projekt obejmuje 4 zasadnicze zadania, których wykonawcami sa odrębne zespoły naukowe:

  • rozwój operacyjnego systemu prognoz;
  • rozwój systemów eksperckich dla energetyki;
  • zastosowanie wyników numerycznych prognoz pogody w leśnictwie i sadownictwie;
  • zastosowanie wyników modelowania atmosfery i oceanu w transporcie i inżynierii morskiej.

Ostatni punkt jest głównym celem realizowanym przez Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (IOUG) polegającym na stworzeniu sprzężonego modelu falowo-prądowego, umożliwiającego poprawę zarówno prognoz falowania, jak i prognoz prądów morskich, w celu lepszej osłony hydrometeorologicznej portów oraz udoskonalenia prognoz stanu morza dla transportu morskiego.

W aktualnie działającej wersji modelu, wykorzystywane są informacje meteorologiczne dostarczane przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM). Warunki hydrodynamiczne w bliższym i dalszym otoczeniu portu modelowane są na dedykowanym serwerze, przy pomocy opracowanych i działających w IOUG zagnieżdżonych modeli falowania wiatrowego WAM (Wave Analysis Model), w skali regionalnej (Bałtyk i Bałtyk południowy) oraz SWAN (Simulating Waves Nearshore), w skali lokalnej (Zatoka Gdańska i bezpośrednie otoczenie portu) oraz trójwymiarowego hydrodynamicznego modelu POM (Princeton Ocean Model).

Przewiduje się, że jednym z wyników projektu będą prognozy stanu morza dla transportu morskiego oraz inżynierii morskiej, generowane przy pomocy wspomnianego zespolonego modelu falowania i prądów morskich. Planuje się opracowanie aplikacji służącej monitoringowi oraz przygotowaniu prognoz warunków hydrodynamicznych panujących w otwartym morzu i strefie brzegowej Bałtyku. Tego rodzaju serwis, w połączeniu z informacją meteorologiczną, stanowiłby serwis informacji morskiej, który pozwoli na racjonalne planowanie rejsów statków transportowych, promów i kutrów rybackich, a także zapewni niezbędną osłonę dla działań operacyjnych w morzu (takich jak akcje ratunkowe).

Cele projektu

Osłona hydrometeorologiczna portów

Dla prawidłowego funkcjonowania portów kluczowe znaczenia ma dokładna informacja o warunkach meteorologicznych, prądach morskich i falowaniu. Na przykład, informacja o falowaniu i prądach w rejonie toru podejściowego do portu ma kluczowe znaczenie dla pilotów wprowadzających statki do portu. Portowe biura hydrometeorologiczne powinny dysponować systemami prognostyczno-ostrzegawczymi działającymi w oparciu o:

  • aktualne informacje z bezpośredniego pomiaru wiatru, opadów, temperatury wody i powietrza, poziomu wody, prądów wody i falowania;
  • aktualną sytuację meteorologiczną w rejonie Bałtyku, tj. zgrubną informację o temperaturze, ciśnieniu i sile wiatru w szerszym obszarze oraz wartości tych parametrów w gęstszej siatce pokrywającej rejon Bałtyku południowego;
  • prognozę warunków meteorologicznych prezentowaną tak jak aktualna sytuacja meteorologiczna.

Prognozy stanu morza

Do celów projektu PROZA należy również monitoring oraz przygotowanie prognoz warunków hydrodynamicznych panujących w otwartym morzu i strefie brzegowej Bałtyku. Tego rodzaju serwis, w połączeniu z informacją meteorologiczną, ma stanowić serwis informacji morskiej, który pozwoli na racjonalne planowanie rejsów statków transportowych, promów i kutrów rybackich, a także zapewni niezbędną osłonę dla działań operacyjnych w morzu (takich jak akcje ratunkowe, poszukiwania rozbitków, przewidywanie skutków wycieków olejowych) oraz działań w zakresie inżynierii morskiej, zarówno na pełnym morzu, jak i w strefie brzegowej. Serwis ułatwi planowanie oraz zwiększy bezpieczeństwo aktywności turystycznych. W związku z szerokim zakresem uwzględnianych czynników i modelowanych parametrów, system pozwala na wykorzystanie prognoz w różnych celach i przez szerokie grono użytkowników. Do potencjalnych odbiorców serwisu zaliczyć można zarówno profesjonalne jednostki bezpośrednio związane z pracą na morzu, jak i klientów indywidualnych, wykorzystujących informacje do celów rekreacyjnych.

Partnerzy



Koordynator: Uniwersytet Warszawski, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM), Warszawa



Działalność ICM jest zorientowana na potrzeby nauki w skali całego kraju, w obszarach badań podstawowych i prac rozwojowych. Działalność badawcza ICM obejmuje badania w dziedzinie metod modelowania matematycznego układów złożonych oraz zjawisk i procesów zachodzących w takich układach; tworzenie i rozwój algorytmów dla potrzeb modelowania oraz ich realizacje komputerowe i tworzenie rozwiązań aplikacyjnych. ICM, jako Centrum Komputerów Dużej Mocy, udostępnia polskiemu środowisku naukowemu zgromadzone zasoby: komputery dużej mocy, profesjonalne stacje graficzne oraz specjalizowane oprogramowanie. ICM posiada ponad dwunastoletnie doświadczenie w operacyjnym wykorzystywaniu współczesnych modeli numerycznych prognoz pogody.


Instytut Badawczy Leśnictwa, Sękocin Stary



Instytut Badawczy Leśnictwa prowadzi badania i prace rozwojowe w zakresie: zalesiania i odnawiania lasu, pielęgnacji, użytkowania, a także ekologii, ochrony przyrody, genetyki oraz ekonomiki i polityki leśnej. Instytut aktywnie uczestniczy w opracowaniu, na rzecz organów władzy państwowej, aktów prawnych oraz innych dokumentów, w tym wynikających z międzynarodowych konwencji i porozumień, a także Polityki Leśnej Państwa.


Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa, Skierniewice



Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa (obecnie Instytut Ogrodnictwa) swoim programem badawczym obejmuje wszystkie zagadnienia związane z produkcją ogrodniczą, począwszy od badań nad biologicznymi podstawami produkcji owoców, warzyw i roślin ozdobnych przez biotechnologię, genetykę i hodowlę twórczą roślin ogrodniczych, agrotechnikę, fitopatologię, szkółkarstwo i ochronę zasobów genowych roślin sadowniczych, wrzywnych i ozdobnych, nawadnianie roślin, uprawę grzybów jadalnych, przetwórstwo i przechowalnictwo owoców i warzyw, bezpieczeństwo żywności, agroinżynierię, ekonomikę i marketing. Z uwagi na to, że wszystkie rośliny sadownicze i znaczna część warzywnych są owadopylne, duże znaczenie w programie badawczym ma także pszczelnictwo.


Instytut Oceanografii, Uniwersytet Gdański, Gdańsk



Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego jest jedyną placówką uniwersytecką w Polsce, kształcącą studentów oceanografii na wszystkich stopniach kształcenia, prowadzącą wielodyscyplinarne badania naukowe w strefie przybrzeżnej mórz szelfowych. Badnia te koncentrują się głównie na obszarze południowego Bałtyku i w rejonie Zatoki Gdańskiej, ale ponadto w rejonach polarnych. Poprzez prowadzenie intensywnych badań Instytut gromadzi i rozwija wiedzę podstawową i stosowaną niezbędną dla wspierania zrównoważonego wykorzystywania środowiska morskiego i jego ochrony.

Zespół

Pracownia Dynamiki Morza, Zakład Oceanografii Fizycznej, Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (IOUG):

  • prof. UG dr hab. Witold Cieślikiewicz, kierownik Pracowni Dynamiki Morza, kierownik zadań realizowanych w UG
  • dr Aleksandra Dudkowska, adiunkt
  • dr Gabriela Gic-Grusza, adiunkt
  • dr hab. Jan Jędrasik, starszy wykładowca
  • dr Vitalij Roščinski
  • mgr Jordan Badur, specjalista naukowo-techniczny, doktorant
  • mgr Szymon Roziewski, specjalista naukowo-techniczny, doktorant
  • mgr Marcelina Dąbrowska, doktorantka
  • mgr Olga Podrażka, doktorantka
  • mgr Roman Janowczyk, specjalista naukowo-techniczny, koordynator prac IT
  • mgr inż. Paweł Wegner, specjalista ds. informatyki
  • mgr Natalia Ficner, specjalista ds. administracyjno-finansowych
  • dr Katarzyna Pińska, specjalista ds. administracyjno-finansowych
  • mgr Ludmiła Zoberman, specjalista ds. administracyjno-finansowych

Artykuły

Badur J., Cieślikiewicz W. (w druku). Significant wave height simulation using System Identification techniques. Spatial variability of long-term characteristics over the Gulf of Gdańsk. Oceanological and Hydrobiological Studies.

Cieślikiewicz W., Dudkowska A. Dokładność modelowania wybranych parametrów meteorologicznych dla obszarów południowego Bałtyku – analiza porównawcza na tle pomiarów – The accuracy of some meteorological parameters modeling for the southern Baltic sea area – a comparative study [ W:] Infrastruktura i ekologia terenów wiejskich, Polska Akademia Nauk – Oddział w Krakowie, Komisja Technicznej Infrastruktury Wsi, 2011, t. 6, s. 59 - 68.

Cieślikiewicz W., Dudkowska A., Gic-Grusza G., 2016, “Port of Gdańsk and Port of Gdynia’s exposure to threats resulting from storm extremes,” Jour. Polish Safety Reliability Assoc., 7(1), 29–36, <http://jpsra.am.gdynia.pl/upload/SSARS2016PDF/Vol1/SSARS2016-CieslikiewiczDudkowskaGicGrusza.pdf>.

Jakubiak B., Cieślikiewicz W., Herman-Iżycki L., Lech P., Rudnicki W., Treder W. Cele, zadania i wstępne wyniki projektu PROZA – Purposes, tasks and preliminary results of the PROZA project [ W:] Infrastruktura i ekologia terenów wiejskich, Polska Akademia Nauk – Oddział w Krakowie, Komisja Technicznej Infrastruktury Wsi, 2011, t. 6, s. 7 - 20.

Krakowiak M., Analiza porównawcza mierzonych i modelowanych charakterystyk widmowych falowania wiatrowego na Bałtyku, Praca magisterska wykonana w Zakładzie Oceanografii Fizycznej pod kierunkiem prof. UG, dr hab. Witolda Cieślikiewicza, Gdynia 2015

Prezentacje

Cieślikiewicz W., Dudkowska A., Janowczyk R., Roščinski V., Roziewski S., Badur J. Wind wave modelling over the Baltic Sea using WAM model and the coupled ocean circulation-wave POM model. ICCE 2014, International Conference on Coastal Engineering 2014, Seoul, Korea, 15-20.06.2014.

Cieślikiewicz W. Możliwości wykorzystania modeli hydrodynamicznych do wyznaczania rozkładów prawdopodobieństwa nachylenia zboczy fal morskich dla celów doskonalenia optycznych modeli morza. Seminarium SatBałtyk, Instytut Oceanologii PAN, Sopot, 20.03.2013.

Cieślikiewicz W., Dudkowska A., Roščinski V., Roziewski S. 1. Zespolony model falowania wiatrowego i prądów morskich dla Morza Bałtyckiego. 2. Modelowanie falowania wiatrowego Bałtyku ze szczególnym uwzględnieniem zatok: Gdańskiej i Pomorskiej. Seminarium naukowe PROZA, Instytut Oceanografii UG, Gdynia, 18.01.2013.

Cieślikiewicz W., Badur J., Dudkowska A., Roščinski V., Roziewski S. Modelowanie numeryczne hydrodynamiki Bałtyku w ramach projektu PROZA. Seminarium „Zagrożenia lasów zależne od stanu atmosfery”, Sękocin Stary, 10.01.2013.

Cieślikiewicz W., Dudkowska A., Roščinski V., Roziewski S. 1. Tematyka morska w projekcie PROZA. 2. Modelowanie falowania wiatrowego Bałtyku ze szczególnym uwzględnieniem zatok Gdańskiej i Pomorskiej. 3. Zespolony model falowania wiatrowego i prądów morskich dla Morza Bałtyckiego. Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Modelowanie zjawisk hydrodynamicznych Morza Bałtyckiego – projekt PROZA na tle współczesnych badań”, Instytut Oceanografii UG, Gdynia, 16.10.2012

Badur J., Cieślikiewicz W. Symulacje wysokości fali znacznej metodami Identyfikacji Systemów. Przestrzenna zmienność charakterystyk długookresowych na obszarze Zatoki Gdańskiej. Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Modelowanie zjawisk hydrodynamicznych Morza Bałtyckiego – projekt PROZA na tle współczesnych badań”, Instytut Oceanografii UG, Gdynia, 16.10.2012.

Cieślikiewicz W., Dudkowska A., Roščinski V., Roziewski S. 1. Operacyjne modelowanie falowania wiatrowego oraz prądów morskich na Bałtyku w ramach projektu PROZA. 2. Zespolony model falowania wiatrowego i prądów morskich dla Morza Bałtyckiego. 3. System prognostyczny falowania wiatrowego oparty na modelu WAM. Minikonferencja „Praktyczne zastosowania modelowania zjawisk hydrodynamicznych”, Instytut Oceanografii UG, Gdynia, 05.10.2012.

Cieślikiewicz W., Dudkowska A., Roščinski V., Roziewski S. 1. Informacje o projekcie PROZA oraz o stosowanych modelach. 2. System prognostyczny falowania wiatrowego oparty na modelu WAM. 3. Wstępne wyniki i ocena działania zespolonego modelu falowo-prądowego. 4. Analiza statystyczna wyników modelowania na tle pomiarów w naturze. Seminarium SatBałtyk, Instytut Oceanologii PAN, Sopot, 30.05.2012.

Cieślikiewicz W., Dudkowska A., Roščinski V., Roziewski S. 1. Numerical study of wave and current dynamics in the Baltic Sea. 2. Cross-comparison of wind wave modeling by wave forecasting model WAM and the coupled circulation-wave POM model. 4th International Workshop on Modeling the Ocean, JAMSTEC Yokohama Institute, Yokohama/Japan, 21-24.05.2012.

Cieślikiewicz W., Dudkowska A., Roščinski V., Roziewski S. Wind wave and circulation modeling In the Baltic Sea within the PROZA Project. BOOS and HIROMB Annual Meeting and scientific workshop, Finnish Meteorolgical Institute, Helsinki, 14-16.05.2012.

Cieślikiewicz W., Dudkowska A., Roščinski V., Roziewski S. 1. PROZA – state of the art. 2. Accuracy of wind wave modeling over the Baltic Sea against recorded data. 3. Optimal configuration parameters of wind wave forecasting model WAM and sensitivity of model output to resolution applied. Joint CoPaF-PROZA workshop, 5th International workshop „Coastline Changes of the Southern Baltic Sea – Past and Future Projection – CoPaF together with workshop Operational decision-making based on atmospheric conditions – PROZA”, Instytut Oceanografii UG, Gdynia, 20.03.2012.

Cieślikiewicz W., Dudkowska A., Roščinski V., Roziewski S. Operacyjne modelowanie falowania wiatrowego na Bałtyku w ramach projektu PROZA. Seminarium, Instytut Oceanografii UG, Gdynia, 02.03.2012.

Cieślikiewicz W., Dudkowska A., Roščinski V., Roziewski S. Informacja o projekcie – zakres działalności oraz możliwości praktycznego zastosowania wyników w ramach zadania 4. Spotkanie promocyjne z Urzędem Morskim w Gdyni oraz firmą Sprint. Instytut Oceanografii UG, Gdynia, 02.02.2012.

Cieślikiewicz W., Dudkowska A., Roščinski V., Roziewski S. Extreme wind events and their influence on coastal Dynamics In the Framework of PROZA project. 4th CoPaF (Coastline Changes of the Southern Baltic Sea – Past and Future Projection) Workshop, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin/Małkocin, 01-04.11.2011.

Cieślikiewicz W., Roziewski S. Implementation of prognostic wave model WAM In IOUG within Project PROZA. Physics of the Climate System, warsztaty, Utrecht, Holandia (Institute for Marine and Atmospheric Research Utrech, Universiteit Utrecht), 15-26.08.2011.

Cieślikiewicz W., Dudkowska A. Dokładność modelowania parametrów meteorologicznych dla obszaru południowego Bałtyku – analiza porównawcza na tle pomiarów. XIX Krajowe Sympozjum Nawadniania Roślin, Tleń, Bory Tucholskie, 29.06-01.07.2011.

Cieślikiewicz W, Dudkowska A., Janowczyk R., Roziewski S. Operational wind wave modeling over the Baltic Sea. International Coastal Symposium, Szczecin, 09-13.05.2011.

Cieślikiewicz W. 2011. Operational wind wave modeling over the Baltic Sea Rusing WAM model. 3rd CoPaF (Coastline Changes of the Southern Baltic Sea – Past and Future Projection) Workshop, Szczecin, 23.03.2011.

Raporty

Dudkowska A. i inni, Princeton Ocean Model (POM) uruchomienie testowe, wrzesień 2010

Janowczyk R. i inni, Zautomatyzowany System Zarządzania Danymi Pogodowymi (ZSZDP), wrzesień 2010

Roziewski S. i inni, WAve Model (WAM) uruchomienie testowe, wrzesień 2010

Roščinski V., Opracowanie oceny przydatności programu Mathematica do przetwarzania przestrzenno-czasowych danych meteorologicznych i oceanograficznych, styczeń 2011

Dudkowska A., Pakiet do graficznej analizy wyników modelowania POM, czerwiec 2011

Roziewski S., Operacyjność tworzenia grafiki, lód morski, generowanie filmów prognostycznych, asymilacja danych, czerwiec 2011

Dudkowska A. i inni, Model WAM - porównanie wyników z innymi działającymi modelami, lipiec 2011

Dudkowska A., Zjawiska generowane przez wiatr na Morzu Bałtyckim - symulacje modelem POM, sierpień 2011

Roščinski V., Coupled Wave Current Model (POM+Waves), sierpień 2011

Dudkowska A., Zastosowanie pakietu SCRIP do przygotowania pól początkowych na potrzeby modelu POM, październik 2011

Roziewski S., Środowisko testowe dla modeli WAM, POM oraz POM with Waves, październik 2011

Roščinski V., Porównanie modeli WAM oraz POM+Waves, październik 2011

Roščinski V., Rzeki w modelu POM+Waves, luty 2012

Roščinski V. i inni, Wstępne wyniki i ocena działania zespolonego modelu falowo-prądowego, maj 2012

Dąbrowska M., Opracowanie oceny przydatności systemu GIS do interpolacji i przygotowania przestrzennych danych wejściowych do modeli hydrodynamicznych Bałtyku, czerwiec 2012

Dąbrowska M., Opracowanie wyników zmienności średniego poziomu morza dla Bałtyku na podstawie danych historycznych, lipiec 2012

Roščinski V., Podłoże teoretyczne modeli prądowych i falowych. Zmiany numeryczne wykonane na prądowo-falowej wersji modelu POM, lipiec 2012

Roščinski V., Dopasowywanie współczynników dyssypacji energii falowania w prądowo-falowej wersji modelu POM do pomiarów doświadczalnych wysokości falowania na Morzu Bałtyckim, sierpień 2012

Dudkowski K., Specyfikacja funkcjonalno-techniczna Serwisu Informacji Morskiej. Opracowanie contentu (treści i materiałów przeznaczonych do zamieszczenia serwisie www), wrzesień 2012

Dąbrowska M., Opracowanie wyników dotyczących średnich poziomów morza na podstawie danych generowanych przez model POM oraz POM+Wave, wrzesień 2012

Roščinski V. i inni, Zespolony model falowania wiatrowego i prądów morskich dla Morza Bałtyckiego, październik 2012

Roščinski V., Zmiany w skryptach zarządzających działaniem systemu automatycznego prognozowania stanu Morza Bałtyckiego, listopad 2012

Dąbrowska M., Opracowanie procedur pozyskiwania obserwowanych poziomów morza i weryfikacja na ich podstawie wyników modeli POM oraz POM+wave, grudzień 2012

Roziewski S., Utworzenie batymetrii Bałtyku i wykonanie implementacji modelu numerycznego falowania wiatrowego WAM oraz wykonanie modułu graficznej prezentacji wyników w siatce 4Nm, styczeń 2013

Roziewski S., Utworzenie batymetrii Bałtyku południowego i wykonanie implementacji modelu numerycznego falowania wiatrowego WAM oraz wykonanie modułu graficznej prezentacji wyników w siatce 2Nm, luty 2013

Roziewski S., Utworzenie batymetrii Zatoki Gdańskiej i wykonanie implementacji modelu numerycznego falowania wiatrowego WAM oraz wykonanie modułu graficznej prezentacji wyników w siatce 1Nm, marzec 2013

Roziewski S., Utworzenie batymetrii Zatoki Pomorskiej i wykonanie implementacji modelu numerycznego falowania wiatrowego WAM oraz wykonanie modułu graficznej prezentacji wyników w siatce 1Nm, kwiecień 2013

Roščinski V., Moduł termodynamiczny w modelu POM+Waves, kwiecień 2013

Podrażka O., Sposób uruchamiania i konfiguracji modelu prądowo-falowego POM+Waves z uwzględnieniem dokonanych modyfikacji, lipiec 2013

Roziewski S., Opracowanie systemu generacji długoterminowych danych oceanograficznych dla Bałtyku przy pomocy numerycznego zespolonego modelu cyrkulacji wielkoskalowej i falowania wiatrowego, z uwzględnieniem dostosowania kodu modelu. Utworzenie bazy danych, maj 2013

Roziewski S., Opracowanie algorytmu oraz oprogramowanie procedur kreślenia siatek południkowo-równoleżnikowych w obróconym układzie współrzędnych sferycznych modelu falowania wiatrowego WAM. Implementacja procedur w systemie automatycznego przetwarzania i modelowania danych, maj 2013

Roziewski S., Wykonanie opracowania dotyczącego analizy metod pozyskiwania i przetwarzania danych satelitarnych SAR w celu weryfikacji wyników modelowania falowania wiatrowego przy pomocy modelu WAM, czerwiec 2013

Roziewski S., Wstępna analiza metod asymilacji danych satelitarnych SAR w modelu falowania wiatrowego WAM — wykonanie opracowania technicznego, lipiec 2013

Podrażka O., Opracowanie analizy porównawczej rozkładów przestrzenno-czasowych oraz szeregów czasowych za pomocą modelu zespolonego dla wybranych stacji pomiarowych, sierpień 2013

Roziewski S., Uruchomienie modelu falowego WAM na zagnieżdżonym obszarze Zatoki Pomorskiej w nowej batymetrii wraz z utworzeniem modułu graficznego w środowisku Ferret, wrzesień 2013

Roziewski S., Wstępna analiza metod asymilacji danych, wrzesień 2013

Roziewski S., Uruchomienie modelu falowego WAM na obszarze Morza Bałtyckiego w nowej batymetrii wraz z utworzeniem modułu graficznego w środowisku Ferret, wrzesień 2013

Roziewski S., Uruchomienie modelu falowego WAM na zagnieżdżonym obszarze Bałtyk u Południowego w nowej batymetrii wraz z utworzeniem modułu graficznego w środowisku Ferret, wrzesień 2013

Roziewski S., Uruchomienie modułu falowego WAM na zagnieżdżonym obszarze Zatoki Gdańskiej w nowej batymetrii wraz z utworzeniem modułu graficznego w środowisku Ferret, wrzesień 2013

Roziewski S., Siatki obliczeniowe modelu falowego WAM w układach współrzędnych, wrzesień 2013

Podrażka O., Sposób uruchamiania i konfiguracji modelu prądowo-falowego POM+Waves z uwzględnieniem dokonania modyfikacji, lipiec 2013

Prognoza stanu morza bałtyckiego

Według modelu WAM.
Data prognozy: 2017-04-05, godzina: 12:00 (UTC)


Wysokość fali znacznej wraz ze średnim kierunkiem falowania


Nic nie znaleziono.

(If Flash is installed, you can watch a video inside this web page.)

Powrót na górę strony


Średni okres fali


Nic nie znaleziono.

(If Flash is installed, you can watch a video inside this web page.)

Powrót na górę strony


Okres piku widma


Nic nie znaleziono.

(If Flash is installed, you can watch a video inside this web page.)

Powrót na górę strony


Prędkość wiatru U10 wraz z kierunkiem wiatru


Nic nie znaleziono.

(If Flash is installed, you can watch a video inside this web page.)

Powrót na górę strony

Modele

WAM

WAM (WAve Model) w oparciu o dostarczone dane generuje prognozy dotyczące wielkości fizycznych związanych z procesem falowania, takich jak np. kierunek rozprzestrzeniania się, amplitudę, częstotliwość falowania morskiego w wybranych momentach czasu. Model falowy WAM został opracowany w Instytucie Meteorologii Maxa Plancka w Hamburgu w latach 80-tych ubiegłego wieku. Nasz model WAM IOUG jest zasilany danymi wiatrowymi pochodzącymi z modelu COAMPS. (dane wejściowe: batymetria, prognozy wiatrowe, pokrywa lodowa, prognozy prądów morskich)

POM

Model POM (Princeton Ocean Model) powstał w latach 70-tych na Uniwersytecie Princeton (USA). Jego głównymi autorami byli A. Blumberg oraz G. Mellor. Oceaniczny model cyrkulacji przybrzeżnej to program obliczający wielkości fizyczne generowanych prądów morskich, takie jak szybkość, kierunek rozprzestrzeniania się, itp. Na potrzeby projektu został on poszerzony w celu uwzględnienia dodatkowo efektów falowania wody morskiej – powstała nowa wersja programu POM: Coupled Waves Current Model (POM+Waves). Ponadto dodano moduł termodynamiczny, który pozwala przewidywać temperatury morza w wyniku oddziaływania cieplnego z otoczeniem.

SWAN

Model SWAN (Simulating WAves Nearshore) to spektralny model falowania dla strefy brzegowej, opracowany przez ekspertów z Delft University of Technology w Holandii. Pierwotnym zamiarem twórców modelu było modelowanie falowania w małej skali w płytkowodnych obszarach strefy brzegowej z uwzględnieniem lokalnych wiatrów i prądów morskich. Obecnie jednak SWAN może funkcjonować również w dużej skali, podobnie jak WAM. Model uwzględnia procesy takie jak prostoliniowe rozchodzenie się fali w danym obszarze geograficznym, refrakcję fal, głębokowodne rozpraszanie spowodowane za załamaniami fal, tarcie przydenne oraz tarcie wiatru o powierzchnie morza.

Linki

Kontakt


  • prof. UG dr hab. Witold Cieślikiewicz, kierownik projektu
  • mgr Natalia Ficner, redakcja portalu
  • mgr inż. Paweł Wegner, administracja systemem

proza-poig [at] ug.edu.pl

+48 58 523 6874